Jelenleg még nem tervezik a dicsőszentmártoni vízüzem újraindítását.


A magas sótartalom miatt a dicsőszentmártoni vízüzem továbbra sem szolgáltat vizet Dicsőszentmárton, Ádámos, Szászbogács és Vámosgálfalva lakóinak - tájékoztat közleményében a Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség. A Kis-Küküllőben szerdán délben 2690 mg/l sókoncentrációt mértek.

A gyulakuti vízüzemnél továbbra sem nyitják meg a nyersvíz-befolyó csapot, mivel a Kis-Küküllő sótartalma szerdán délben 2 758 mg/l-re emelkedett. Az üzem folyamatosan újratöltött tartályokból szerzi be, és osztja el a vizet, így a településen van vezetékes víz, de sajnos emberi fogyasztásra nem alkalmas.

A Környezetvédelmi Ügynökség, a Maros Megyei Környezetvédelmi Hatóság, a Környezetőrség, valamint a Maros Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület folytatták a megfigyeléseket a Kis-Küküllő mentén Erdőszentgyörgy és Sóvárad, valamint Balavásár és Dicsőszentmárton közötti szakaszokon. Nem találtak sem elpusztult ("lebegő") halakat, sem élő példányokat, és a parti növényzet pusztulására utaló jelek sem észlelhetők - áll a hatóság közleményében.

A helyi önkormányzatok palackozott ivóvizet osztottak ki a lakosság számára, és figyelemmel kísérték a terepen elhelyezett víztárolók szintjét.

A Maros Vízügyi Igazgatóság (ABA Mureș) kérésére az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet jelezte, hogy jelenleg nincsenek friss adataik a szóban forgó területeken végzett fúrásokról. Ennek következtében nem tudtak információt szolgáltatni arról, hogy a fúrások alapján biztosítható-e ivóvíz az érintett lakosság számára.

Dicsőszentmárton térségében a talajvíz (felszíni réteg) csak korlátozott mértékben tudná fedezni a fogyasztást, míg Gyulakuta térségében várhatóan teljes mértékben biztosítható lenne a szükséges vízhozam.

Ezért sürgős jelleggel javasolták próbafúrások elvégzését a gyulakutai és dicsőszentmártoni létesítmények környezetében. Ezek a fúrások szolgálnának az alapjául az előzetes hidrogeológiai vizsgálatoknak - áll a tájékoztatásban.

A Maros megyei katasztrófavédelem csapatai mellett, a lakosság ivóvízellátásában részt vesznek Temes, Bukarest-Ilfov, Szilágy, Szeben, Máramaros, Bihar, Brassó, Suceava és Neamț megyékből érkezett szakemberek is. Az elmúlt 24 órában összesen 897 000 liter vizet osztottak szét a rászorulók között. Ezen kívül az Aquaserv vállalat 60 000 liter ivóvizet biztosított a maroscsapói vízműből, ezzel segítve a helyi közösség vízellátását.

Jelenleg 73 ivóvíz-elosztó pont áll rendelkezésre, és ezek számát folyamatosan a helyi igényekhez igazítják, hogy mindig megfeleljenek a közösség vízigényeinek.

Related posts