DELMAGYAR - Elindulhat a nyomozás a makói ivóvíz problémájával kapcsolatban.


Nyomozás indulhat a Makó térségi, sokmilliárdos, befejezetlen ivóvíz-minőségjavító program miatt - hívta fel a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján Mucsi Tamás önkormányzati képviselő. Közben megfelelő minőségű makói ivóvíz továbbra is csak a konténerek csapjaiból folyik.

Mucsi Tamás, a makói önkormányzat képviselője, nemrégiben érdeklődött, hogy az ügyészség vizsgálja-e a Makó és Térsége Ivóvízminőség-javító programmal kapcsolatos esetleges közokirat-hamisítást, hűtlen kezelést vagy egyéb bűncselekményeket. E kérdést Vadai Ágnes és Varju László, szintén DK-s parlamenti képviselők, írásban juttatták el Polt Péter legfőbb ügyészhez. Ennek nyomán Mucsi szerdán reggel sajtótájékoztatót tartott a Návay térnél, ahol a tisztított makói ivóvíz vételezésére szolgáló konténer előtt állt.

A nyár végén nyilvánosságra hozott projekt kapcsán több mint egy évtized elteltével, és 5 milliárd forint feletti költségek mellett sem sikerült megoldani a problémát. Az akkori beszámolóban hivatkoztunk a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) 2022-es adataira, amelyek alapján készült országos jelentés figyelmeztetett, hogy Csongrád-Csanád vármegyében nyolc település, köztük Ferencszállás, Földeák, Kiszombor, Klárafalva, Makó, Makó-Rákos, Maroslele és Óföldeák, súlyos ivóvíz-árzénproblémával küzd.

Beszámoltunk arról is, hogy az Európai Unió által biztosított 3,9 milliárd forintos támogatást, amelyet erre a célra kaptunk, valamint az ivóvízminőség javítására szánt 1,3 milliárd forintos pályázati támogatást szintén vissza kell fizetni. Az állam azonban átvállalta ennek a kötelezettségnek a teljesítését.

Mucsi a sajtótájékoztatón többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy továbbra sem felel meg az előírásoknak a makói ivóvíz, az érintett települések lakói csak konténerből ihatnak megfelelő minőségűt. A kivitelezők közben a munkáért járó pénzt felvették, a sikertelen beruházás számláját pedig a magyar adófizetők állják.

Emlékezetes pillanatra hívta fel a figyelmet: a térség parlamenti képviselője, Lázár János 2017 nyarán kijelentette, hogy azoknak, akik felelősek az elhibázott programért, börtönben kellene tölteniük az idejüket.

Képzelj el egy helyzetet, ahol egy ács elmegy egy családhoz, hogy megjavítsa a régi, csöpögő tetőt. Miután a munka véget ér, a család boldogan nézi a frissen javított tetőt, de sajnos pár nap múlva újra kezd csöpögni az eső. Ilyenkor az ács előtt két lehetőség áll: vagy elvállalja, hogy garanciális javítást végez, és ingyenesen orvosolja a problémát, vagy ha ezt nem teszi, vállalnia kell a felelősséget a hibás munkáért, mert a megrendelő joggal érezheti, hogy nem kapta meg az elvárt szolgáltatást. Ha az ács nem reagál, a család akár feljelentheti őt, hiszen az ő otthonuk védelme és biztonsága a tét. Ez a példa jól mutatja, hogy a szakembereknek milyen fontos a felelősségvállalás és a megrendelőikkel való korrekt bánásmód.

A legfőbb ügyész az írásbeli kérdésre feljelentésként tekintett, és átirányította a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodájához. Mucsi azt firtatta: vajon megindul-e a nyomozás, vagy esetleg eltussolják ezt a hatalmas csalást?

Related posts