Csodálatos égi látványban lehet részed, ha este feltekintesz a csillagos égboltra - Ripost.


A 2025-ös év csillagászati események szempontjából igencsak izgalmasan alakul: alig hogy január 3-án megérkezett a Quadrantidák meteorraj, máris egy újabb lenyűgöző égi jelenség vonzza a csillagászat iránt érdeklődők figyelmét. A Svábhegyi Csillagvizsgáló szakértői szerint elmondható, hogy a hónap egyik leglátványosabb eseménye vár ránk: január 4-én, szombaton este a 23 százalékos holdsarló olyan közel kerül a Szaturnusz bolygóhoz, hogy teljesen elfedi azt. Ráadásul ezt a különleges látványt szabad szemmel is élvezhetjük!

A csillagászat iránt érdeklődőknek különleges élményben lesz részük ma este 6 órától: ekkor ugyanis szabad szemmel is megfigyelhetjük, ahogyan bolygónk éjszakai kísérője, a Hold, a délnyugati horizont felől elindul a Szaturnusz irányába. A gyönyörű, sárgás árnyalatú Szaturnusz a Hold bal oldalán, kissé a magasban fog tündökölni. A látványt még izgalmasabbá teszi, hogy a Szaturnusz egyik legismertebb holdja, a Titan is feltűnik majd ebben a lenyűgöző égi táncban. Ne hagyja ki ezt a csodálatos pillanatot az égen!

A Titan balra fölfelé helyezkedik el a Szaturnusztól, amit követni is fog majd, miután az eltűnik a Hold mögött. Ha pedig még ez sem lenne elég, akkor az éjszaka folyamán látható lesz még egy szereplő ebben az előadásban, méghozzá a kékes színű 85 Aquarii nevű csillag, amely a Szaturnusz holdjainak vonalában áll és szintén követni fogja majd a gyűrűs bolygó eltűnését, amely várhatóan 18 óra 45 perc körül fog bekövetkezni.

Szabad szemmel való megfigyeléskor szembetűnővé válik, ahogy a ragyogó, csillagként tündöklő Szaturnusz fokozatosan közelít a Hold szürkés, hamuszínű korongjához. Ahogy az égi vándor egyre inkább eltűnik a háttérben, előbb csak halványul, majd végül teljesen nyomtalanul eltűnik a látóhatárról.

Ezt követően a Szaturnusz 19:38-kor bukkan majd fel ismét az égbolton, de akkor már a világos sarló alsó pereménél, a Hold déli pólusánál, szinte pontosan a fényes holdkorong legalján. Ez a folyamat azonban inkább távcsővel lesz jól látható, szabad szemmel ugyanis a fényes Hold miatt nehezen fog látszódni.

A Szaturnusz újbóli felbukkanását a Hold mellett, azaz a kilépés különlegességét a két égitest közti fényességkülönbség adja majd: míg a fehér holdperem fényesen világít, a narancsos Szaturnusz jóval halványabban lebeg majd mellette.

Related posts