Claudio Gugerotti: Ferenc pápa a sokszínűség értékének megértésére inspirálta az embereket Ferenc pápa tanításai során mindig is hangsúlyozta a sokféleség fontosságát és szépségét. Az ő üzenete világosan arra ösztönöz minket, hogy fogadjuk el és értékelj


Péntek délután, a kilencnapos gyászidőszak hetedik napján, Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak dikasztériumának korábbi prefektusa volt a Szent Péter bazilikában, ahol a gyűlekező bíborosok között ő vezette a szentmisét. Erről a Vatican News számolt be közösségi platformján.

A hírek szerint az Alexandriai Nagy Szent Atanáz püspök liturgikus emléknapján rendezett szentmisére elsősorban a keleti egyházak képviselőit invitálták. Az eseményen jelen volt Kocsis Fülöp érsek-metropolita, valamint Szocska Ábel nyíregyházi megyéspüspök is.

A holtak feltámadásába vetett hitünk által tiszteletünket fejezzük ki Ferenc pápának, tudva, hogy a feltámadás nem az emberi természet sajátja, hanem Isten Lelke ajándéka, amelyet nekünk adományoz.

- Kezdte meg gondolatait a bíboros.

A keresztség vize átalakít minket, új életet adva, és Isten családjának tagjaivá fogad minket, lehetővé téve számunkra, hogy a Lélek által így kiálthassunk: "Abba, Atyánk!" E kiáltás mögött az egész teremtés vajúdása áll, amely szolidaritást kér tőlünk. A világ, amely körülvesz minket, tiszteletet és gyógyulást vár az emberiségtől. Ferenc pápa szívéhez közel állt ez a téma, hiszen a teremtett világ védelme és az emberek közötti összetartozás hangsúlyozása mindig is fontos volt számára.

A mai kétségbeesett emberiség gyakran képtelen hangot adni belső vívódásainak, hacsak nem könnyeivel, amelyek az Istenhez intézett, szavakba nem önthető sóhajokkal együtt válnak szívhez szólóvá a keleti keresztény világ számára. Ez a hagyomány éppen az Isten kifejezhetetlenségében találja meg a teológia egyik alapvető aspektusát, melynek célja éppen ennek a "felfoghatatlannak" a mélyebb megértése.

- mondta a Keleti Egyházak dikasztériumának korábbi prefektusa. Az Isten dicsőségének szemlélése, mint a Szentlélek ajándéka, képes lelkivé és spirituálissá formálni az embert, így a keleti férfi- és női szerzetesség valódi lelki atyákká és anyákká válik a hívek számára. Gugerotti bíboros sajnálatát fejezte ki, amiért Nyugaton mindez csupán lelki vezetővé silányult, és arra kérte a hallgatóságot, hogy mélyebben gondolkodjanak el ezen. Adjunk magunknak időt, hogy felfedezzük önmagunkat! Idézte Szent Ágoston szavait is, aki arra ösztönöz minket, hogy forduljunk befelé, mert ott találjuk meg annak a mély igazságát, hogy Isten szeretett gyermekei vagyunk: "Ne kívül keresd Őt, fordulj magadba, mert a belső emberben rejlik az igazság."

Gugerotti bíboros örömmel szólt arról, hogy a liturgiát a keleti katolikus egyházak papjai és hívei szervezték, és főként ők vesznek részt rajta. Jelenlétük azt kéri tőlünk, hogy legyünk tanúi hittapasztalatuk gazdagságának és szenvedésük kiáltásának, melyet az elhunyt Ferenc pápa örök nyugodalmáért ajánlanak fel.

A bíboros kifejezte háláját a közösség tagjainak, akik tapasztalataikkal, kultúráikkal és különösen gazdag lelki világukkal színesítik a katolikus Egyház életét. Ők, a kereszténység hajnalának gyümölcsei, ortodox testvéreikkel együtt őrzik az Úr földjének ízét, és többek között olyan nyelvet beszélnek, amelyet maguk a Jézus Krisztus is használt. Történelmük, tele csodálatos és fájdalmas fordulatokkal, számos új perspektívát nyújtott, és a keresztény teológiát olyan egyedi nézőpontokkal gazdagították, amelyek Nyugat számára sokszor ismeretlenek maradtak.

A keleti katolikus közösségek történetének során mindig is szoros kapcsolatban álltak a Péter apostol utódjával, aki ebben a bazilikában található. E közösségek számára ez a helyszín igazi szellemi otthont jelentett, ahol az egység és a közös hit mélyen gyökerezik.

Ezen egység szellemében tanúskodtak hitükről, gyakran vérükkel és üldöztetésekkel fizettek érte. Bár a háborúk és intolerancia következtében e testvérek létszáma és ereje megcsappant, hitük mindvégig változatlan maradt. Szilárdan ragaszkodnak ahhoz a katolicitás érzéséhez, amely nemcsak hogy nem zárja ki sajátosságaikat, hanem éppen ellenkezőleg, elismerésüket és értéküket is hangsúlyozza.

A történelem során a nyugati keresztények bizonyos korszakokban ítélkeztek felettük, és döntöttek arról, hogy ők - az apostolok és a vértanúk leszármazottai - hisznek-e az igazi nyugati teológiában, míg ortodox testvéreiket, akik nekik vérrokonaik, és ugyanazon kultúra és liturgia örökségében osztoznak, "szökevényeknek" tartották, akik elvesztették eredetüket, és egy olyan világhoz hasonultak, amelyet akkoriban kölcsönösen összeegyeztethetetlennek tekintettek.

Ferenc pápa mindig is hangsúlyozta, hogy a sokféleség szépsége és az emberi kifejezés gazdagsága a világ egyik legnagyobb ajándéka. Ma örömmel tölti el a szívét, hogy közösen emeljük fel imáinkat érte, és együtt kérjük az ő közbenjárását, így megmutatva a szeretetünk és a közösség erejét.

- hangsúlyozta Gugerotti bíboros, arra ösztönözve minket, hogy nyissuk meg szívünket és otthonainkat azok előtt a keresztények előtt, akik kénytelenek elhagyni ősi földjeiket, a Szentföldet. Fontos, hogy támogassuk őket a mi földünkön, így megőrizhetjük kereszténységük egyedi értékeit, amelyek elengedhetetlen részét képezik katolikus közösségünk identitásának.

Természetesen, szívesen segítek! Kérlek, írd le, milyen szöveget szeretnél, és milyen témákra szeretnél fókuszálni, hogy egyedivé tehessük.

Hosszú konklávéra számítanak, de lehet, mégsem lesz az? (Videóval)

Related posts