Az idei Magyarok Kenyere program ünnepélyes búzaszenteléssel indult, amely méltó keretet adott a rendezvénynek - Magyar Mezőgazdaság.

Az egész éven átívelő programban határon inneni és túli magyar gazdák ajánlanak fel búzát rászoruló gyermekeket, családokat segítő szervezeteknek.
A Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepség április 23-án valósult meg, és a Magyarok Kenyere program egyik legfontosabb nyitóeseménye volt. A rendezvény során a szervezők, figyelembe véve a búza életciklusát és az ünnepi hagyományokat, egyházi közösségek bevonásával kérik Isten áldását a sikeres vetésre és a gazdag termésre. Az esemény célja emellett a természeti csapások és problémák elhárítása, valamint a gazdák munkájának elismerése, akik fáradhatatlanul dolgoznak azért, hogy mindannyiunk számára biztosítsák a mindennapi kenyeret.
Az esemény társzervezői között található a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, továbbá a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) Gazdaköre is hozzájárult a rendezvény lebonyolításához.
A rendezvény házigazdájaként Szabó Attila, a HMDK Gazdakörének elnöke köszöntő beszédében nemcsak a magyarság jelenlegi helyzetét vázolta fel Horvátországban, hanem a népünk történelmi múltjának viharos eseményeit is megidézte. Jankovics Róbert, a HMDK elnöke hangsúlyozta, hogy a közösség identitásának megőrzése és a magyarság megtartása szempontjából elengedhetetlen szerepet játszik a HMDK vidékfejlesztési programja.
és gazdaságfejlesztési stratégiája és a magyar kormány támogatása. Demcsák Csaba, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott zágrábi nagykövete elmondta, a támogató programok hatékonyságát bizonyítja, hogy egyre több magyar fiatal gondolja úgy Horvátországban is, hogy megéri a szülőföldön maradni.
Tisza Ilona szívből jövő szavakkal osztotta meg a magyarság iránti szeretetét, hangsúlyozva hagyományaink megőrzésének jelentőségét. Kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy mindig legyen egy támogató kéz, amelyhez bátran fordulhatunk, amely nemcsak vet, és arat, hanem őröl, süt, és végül elkészíti a 15 millió magyar ember mindennapi kenyérét. Az összetartozás és a közös értékek ápolása mindannyiunk feladata.
Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára már több alkalommal részt vett a Magyarok Kenyere eseményein, hiszen a tárca által irányított határon túli falugazdász-hálózat szerves részét képezi ennek a karitatív kezdeményezésnek. Beszédében hangsúlyozta, hogy a vetés megáldásának népi és egyházi hagyományai visszatérnek a magyar közösségek életébe, ami nemcsak a kultúra megőrzését szolgálja, hanem erősíti a nemzet összetartozását is.
Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy elengedhetetlenül fontos foglalkoznunk a jelenlegi kihívásokkal. A megoldások kulcsa a közös együttműködésünkben, az összefogásunkban és a közös gondolkodásunkban rejlik. Ennek nagyszerű példája a Magyarok Kenyere program, amely nemcsak a határokon átível, hanem lehetőséget teremt arra, hogy a magyar közösség tagjai egymásra találjanak.
Kiemelte, hogy csodálatos és példaértékű, hogy ilyen összefogással tudunk ünnepelni. Ezzel a mai esemény azt a fontos üzenetet közvetíti minden magyar számára, bárhol is éljenek a világban, hogy egy szívvel és egy közös céllal bármilyen nehézséget le tudunk győzni.