Óbuda tavaly augusztusi polgármesterének ügyében a vádhatóság csupán 200 nappal később, végre meghallgatta őt.

Kiss Lászlót, a DK színeiben politizáló óbudai polgármestert tavaly augusztus közepén őrizetbe vették, miután hivatali vesztegetés elfogadásának gyanúja merült fel. Nemrégiben a Telex érdeklődésére az óbudai önkormányzat sajtóosztálya megerősítette, hogy Kiss László az utazási költségtérítését egy, a saját kabinetfőnökéhez köthető egyesületnek ajánlotta fel.
"A döntés hátteréről a legjobban ő tudna mesélni – fogalmaztak. 'Dr. Kiss László politikai fogoly, és a pártállam hatalommal való visszaélése miatt már több mint fél éve van elzárva, így nem meglepő, hogy a polgármester olyan óbudai egyesületnek ajánlja fel a költségtérítését, amely osztozik az ő értékrendjében: a demokrácia, a szabad véleménynyilvánítás, a hatalmi ágak szétválasztása és a független igazságszolgáltatás iránti elkötelezettségében. Az egyesület, akárcsak ő, elkötelezett a III. kerület fejlődése iránt' – tették hozzá."
Kiss László nemrégiben a Facebook-oldalán osztotta meg, hogy az ügyészség több mint 200 napos hallgatás után végre meghallgatta Óbuda polgármesterét, aki határozottan visszautasította a felé irányuló vádakat. A meghallgatás során kiemelte, hogy célja az eljárás törvényességének biztosítása, és öt javaslatot fogalmazott meg az ügyészség számára. Kérései között szerepelt Szabó Tímea jogellenes megfigyeléséért felelős személyek nyilvánosságra hozatala, az eddig elhallgatott bizonyítékok nyilvánosságra bocsátása, eljárás indítása a jobboldali sajtóban megjelent kiszivárogtatók ellen, a vádalkuk jogellenességének tisztázása, valamint házkutatások elrendelése Mészáros Lőrinc érdekeltségeinél. Kiss László tájékoztatása szerint a meghallgatás során új bizonyítékok nem kerültek felszínre.
Az ügyészség lapunkhoz eljuttatott közleményében kiemeli, hogy a nyomozó főügyészség vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettével, valamint jelentős értékre elkövetett pénzmosás bűntettével gyanúsítja az óbudai polgármestert.
Kiss László a közösségi médiában azt állította, hogy "több mint 200 napja lett volna lehetősége az ügyészségnek", és csak most, az első kihallgatás során foglalkoztak az ügyével. Azonban a hivatalos közlemény szerint a folyamatban lévő büntetőeljárás keretében dr. Kiss Lászlót az ügyészség először 2024. augusztus 14-én hallgatta ki gyanúsítottként. A kihallgatás során a gyanúsított úgy döntött, hogy nem kíván vallomást tenni.
A gyanúsított a letartóztatása tárgyában tartott bírósági ülésen 2024. augusztus 16-án nem kívánt vallomást tenni az ügyész jelenlétében. Ezt követően, 2025. február 14-én a letartóztatásának meghosszabbítása során a nyomozási bíró előtt is hasonlóképpen nyilatkozott, elutasítva az ügyészség kérdéseire való válaszadást. A gyanúsított és védője korábban a médiában azt állították, hogy dr. Kiss Lászlót a büntetőeljárás keretein belül nem hallgatták meg. Ennek nyomán az ügyészség 2025. március 4-én újra megpróbálta kihallgatni a gyanúsítottat, hogy biztosítsa számára a védekezéshez való jogot. Azonban a gyanúsított, egy a bűncselekményekhez nem kapcsolódó rövid nyilatkozatot követően, ismét megtagadta a vallomástételt, kijelentve, hogy a további kérdésekre sem kíván válaszolni. Az eljárási normák értelmében a terheltnek joga van a vallomás megtagadásához; ilyen esetben az ügyészség kizárólag akkor hallgathatja ki újból, ha a gyanúsított jelzi, hogy hajlandó vallomást tenni, vagy ha az ügyészség újabb gyanúsítást fogalmaz meg vele szemben – olvasható az ügyészségi állásfoglalásban.
"A gyanúsított közösségi médiában tett egyéb állításaival kapcsolatban megjegyzendő, hogy a nyomozás továbbra sem nyilvános része a büntetőeljárásnak. Egyebekben a terhelt véleménynyilvánítási jogát a Központi Nyomozó Főügyészség tiszteletben tartja" - tették hozzá.
A júniusi önkormányzati választásokat követően nemcsak Kiss László került rács mögé, hanem a kerület MSZP-s alpolgármestere, Czeglédy Gergő is börtönbüntetést kapott. A gyanú szerint Kiss, miután 2019 októberében polgármesterré választották, egy ismerősével titkos megállapodást kötött. Ennek értelmében az ő érdekeltségébe tartozó vállalkozások folyamatos megbízásokat kaptak az önkormányzat részéről, cserébe pedig pénzügyi juttatásokat kellett visszafizetniük neki és más, az önkormányzatnál dolgozó hivatalos, illetve nem hivatalos személyeknek.
Az önkormányzat olyan fiktív és túlárazott szerződéseket kötött, amelyek mögött különböző, kifejezetten erre a célra alapított gazdasági társaságok álltak. A valóságban azonban a látszólagos vállalkozási szerződések keretében megjelölt szolgáltatások és termékbeszerzések nem a szerződéses cégek által valósultak meg, hanem más gazdasági társaságok végezték el ezeket a feladatokat, jellemzően a megállapított árnál jóval kedvezőbb feltételekkel.