Brüsszeli források révén kívánja a baloldal kompenzálni a washingtoni USAID-támogatások elvesztését. | Demokrata


Kedden este egy különleges levél került kiküldésre az összes európai parlamenti képviselő részére, amelyet baloldali, liberális és zöld politikai csoportok képviselői állítottak össze. A Magyar Nemzet által megszerzett dokumentumban a levél írói arra kérik az Európai Bizottságot, hogy fokozza az európai civil szervezetek támogatását, és emelje meg a számukra biztosított pénzügyi forrásokat.

Az EP baloldali-liberális-zöld frakcióiba tartozó képviselők azzal indokolják felhívásukat, hogy "nemzetközi partnereink" (magyarul: az Egyesült Államok...) befagyasztották a nemzetközi segélyprogramjukat, amely szerintük máris több ezer (!) európai szervezetet érint, és "tevékenységük szüneteltetésére kényszeríti őket".

Ez gyakorlatilag egy beismerés, hogy minimális időtávon is életképtelenek bizonyos civilnek mondott, de valójában az előző amerikai vezetéstől függő aktivistacsoportok.

A Piotr Serafin költségvetési biztosnak címzett levélben a demokrácia, az emberi jogok, a médiaszabadság és a társadalmi befogadás fontosságát hangsúlyozva Brüsszel figyelmét arra irányítják, hogy pótolja a kieső tengerentúli támogatásokat. Ezzel párhuzamosan a cél az, hogy növeljék a CERV, ESF+, Horizon Europe, Erasmus+, Creative Europe, EIDHR, NDICI, LIFE és AMIF nevű, jelenleg is működő brüsszeli programok finanszírozását.

Az indítványozók véleménye szerint a javasolt intézkedések lehetőséget teremthetnek "közvetlen támogatások formájában, átutalások, kötelezettségek visszavonásával, a meglévő programok teljes mértékű társfinanszírozásával, vagy akár az éves és a hétéves uniós költségvetés módosításával". Úgy vélik, hogy a kifizetések emelése nem csupán erkölcsi kötelezettség, hanem "stratégiai elengedhetetlenség" is.

Az öt kezdeményező képviselő – szinte hihetetlen módon – az adófizetők pénzének megóvását említi indoklásként az európai adófizetők forrásainak extravagáns elköltésére.

Mindezeken túlmenően a kezdeményezők az oknyomozó újságírásra hivatkozva médiumok pénzügyi támogatását is meg akarják növelni.

Ennek szellemében a Journalism Partnerships - Pluralism (2025) és a Creative Europe uniós programok támogatására még nagyobb összegeket fordítanának.

Mint ismert, Donald Trump nem sokkal második elnöki beiktatása után, február 7-én felfüggesztette a USAID forrásainak kifizetését. A pénzekből világszerte, így Magyarországon is finanszíroztak politikai célokat.

Az utóbbi években hazánkban a dollármédia jelentős összegeket kapott, amelyek elérhetik a százmilliós nagyságrendet. E folyamatban időnként a David Pressman által vezetett amerikai nagykövetség is aktívan részt vállalt a pénzosztásban.

A Magyar Nemzet megjegyzi: a Telex, a közelmúltban a szír repülőgépes álhírről beszámoló Magyar Hang, valamint számos más, a globális narratívákra építő médium egyaránt hozzáfért különféle forrásokhoz. Ezen kívül a 2022-es választási kampányhoz a USAID keretein belül működő National Endowment for Democracy (NED) is kifejezetten elkülönített támogatást nyújtott a Partizán számára.

A Soros-hálózatba tartozó Transparency International Magyarország, illetve a Helsinki Bizottság az elmúlt években egyaránt három-három alkalommal kapott pénzt a tengerentúlról. A faji előítéletek ellen és migránsokért küzdő Szubjektív Értékekért Alapítvány összesen 17-szer kapott támogatást, 74 ezer dollár értékben, 2010-ben, illetve 2019-2024 között, mégpedig az amerikai külügytől.

Related posts