A magyar gyermekorvos, aki a bíróság előtt hamis tanúvallomást tett, különös figyelmet keltett az ügyvéd és a nyilvánosság körében. Az eset rávilágít arra, milyen súlyos következményekkel járhat a szakmai etika megsértése, különösen egy olyan érzékeny ter


Több mint egy év elteltével, április végén végre folytatódott a házi gyermekorvos pere, aki az ügyészség vádjai szerint hamis tanúvallomást tett a bíróság előtt. A vádlott azt állította, hogy beadták a K-vitamint a házaspár csecsemőjének, ám ez a tény nem igazolható. Tragikus módon a kisfiú mindössze hat hetes korában hunyt el.

Második alkalommal ült össze a Pesti Központi Kerületi Bíróság M. Gabriella ügyében, miután a terhelt és védője több mint egy évvel korábban arra hivatkoztak, hogy a tárgyalás napjáig nem volt lehetőségük a teljes iratanyag megismerésére. 2024 februárjában az eljáró ügyész előadhatta a vádakat, amelyek szerint a házi gyermekorvosként tevékenykedő terhelt gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt áll a bíróság előtt. Az ügy lényeges körülményeit illetően, mind a nyomozati, mind a bírósági szakaszban, a hamis tanúzásra vonatkozó törvényi figyelmeztetések ellenére, valótlan vallomások hangzottak el.

Az ügyészség képviselője hangsúlyozta, hogy M. Gabriella a rendőrségi kihallgatás során, valamint a bírósági tárgyaláson is azt állította, miszerint beadta a házaspár gyermekének a K-vitamint. E kijelentés azonban valótlan volt. Ennek következményeként az ügyészség hamis tanúzás bűntette miatt indított büntetőeljárást.

M. Gabriella nem ismerte be a bűnösségét a vádat illetően, fenntartotta a korábbi vallomásait, amivel kapcsolatban megjegyezte, hogy nem emlékszik annál jobban. A nő több személyes kérdésre sem szeretett volna válaszolni, amihez joga van, csupán annyit árult el, hogy továbbra is házi gyermekorvosként dolgozik.

A vádlott ügyvédje megjegyezte, hogy az eljárás jelenleg két párhuzamos irányban halad, de mindkét út végső eredménye az lesz, hogy megszüntetik az eljárást M. Gabriellával szemben. Az eljáró bíró asszony felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem kérnek új tanúk és szakértők meghallgatását, akkor a törvényszék ítéletét kell majd alapul venni bizonyítékként. Kiemelte, hogy ebben az esetben nem a Budapest Környéki Törvényszék döntését vizsgálják, amely megállapította, hogy M. nem adta be a csecsemőnek a K-vitamint, ellentétben az állításával.

Országos botrány robbant ki, amikor L. Csaba és feleségének mindössze hathetes kisfia, Endre a bírósági ítélet szerint K-vitamin hiánya miatt agyvérzést kapott, amibe belehalt. A házi gyermekorvos ugyanakkor nem csak a Pest vármegyei család ügyében került bíróság elé az elmúlt években. Ő volt az agárdi fényevők perének a hatodrendű vádlottja, ahol egy másfél éves gyermek halálát tárgyalták.

A bíróság megállapítása szerint a másfél éves kisfiú, aki alig négy és fél kilót nyomott, 2013. április 14-én, hosszas szenvedés után hunyt el, amikor a keringése végleg összeomlott. A boncolást végző orvos megdöbbentő részleteket tárt fel: a gyermek kiszáradt holttestéből szinte egy csepp vért sem tudtak venni, mivel a teste már nem tartalmazott folyadékot. Izmai teljesen elsorvadtak, zsírszövet pedig nem volt jelen. A súlyos alultápláltság, a fehérjehiány és a kiszáradás következményeként a gyermek testén vitaminhiány miatt apró, pontszerű bevérzések jelentkeztek, arca eltorzult, emellett agykamratágulat és agysorvadás is észlelhető volt.

A család nem biztosította a kisfiú megfelelő ellátását és táplálását. Az álorvos, akit a per során természetgyógyászként emlegetnek, észlelve a problémát, helytelen tanácsokkal látta el őket. Ezzel párhuzamosan a körzeti orvos passzív magatartása miatt nem lépett közbe, nem tette meg a szükséges lépéseket, hogy Benjámin kórházba kerüljön. Ennek következtében a bíróság elé került, ahol foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetéssel vádolták.

Related posts