A melegházak terméshozamának növelése érdekében a bevonatok alkalmazása hatékony megoldásnak bizonyul. A különféle bevonatok nemcsak a hőmérséklet szabályozásában játszanak fontos szerepet, hanem a fényáteresztés optimalizálásával is hozzájárulnak a növén


A természetes fényt hasznosító bevonat a növények számára használható hullámhosszúságúvá alakítja a beérkező napfényt, ezzel kiváltható a mesterséges világítás.

A Bathi Egyetem kutatói fejlesztették azt az üvegházak üvegére felhordható, átlátszó bevonatot, amellyel meghosszabbítható a termesztési időszak, és növelhető a hozam. Ez különösen az olyan országokban adhat segítséget az élelmiszer-termelésben, ahol viszonylag kevés a napfény. A fejlesztésről az Advanced Materials Technologies folyóiratban számoltak be.

A brit élelmiszertermelés jelentős része - a helyi klíma és fényviszonyok következtében - vagy importált alapanyagokból áll, vagy pedig mesterséges világítással ellátott üvegházakban zajlik. E megoldások egyikének sem nevezhetjük környezetbarát alternatívának, ezért a kutatók olyan innovatív módszereket kerestek, amelyek lehetővé teszik a növények számára szükséges megfelelő hullámhosszú fény biztosítását anélkül, hogy extra világítást igényelnének. A legújabb fejlesztés, egy spréként az üvegre felhordható speciális bevonat, jelentős mértékben csökkentheti a melegházak energiafogyasztását, növelheti a terméshozamot, és lehetővé teheti a termesztési időszak meghosszabbítását.

A növények a fotoszintézis során főként a napfény vörös komponenseit hasznosítják. Ugyanakkor a napfény spektruma rendkívül széles, és számos olyan hullámhosszon érkezik, amelyeket a növények nem tudnak, vagy csak minimálisan képesek kihasználni. A speciális bevonat célja, hogy ezeket a kihasználatlan összetevőket – például a kék fényt – vörös fénnyé alakítsa, ezzel javítva a fotoszintézis hatékonyságát.

Bár léteznek hasonló működésű fényátalakítók, a legtöbbjük olyan ritka elemeket alkalmaz, mint az indium, amely nemcsak költséges, hanem nehezen is újrahasznosítható. A legújabb kutatások során azonban az indiumot egy szabadalmaztatás alatt álló alternatív anyagra cserélték, amely gazdaságosabb és könnyebben hozzáférhető. Továbbá, a fényátalakító anyag gyártásának folyamata is megújult, olcsóbb technológiát alkalmazva. Az új anyag működése a fluoreszcenciához hasonlít, azaz képes az UV-fényből az emberi szem számára látható fényt előállítani.

A bevonat képes a beérkező UV fény 80-90 százalékát vörös fényre átalakítani, ami a kísérletek során 9 százalékos terméshozam-növekedést eredményezett. A kutatók emellett olyan adatokat is gyűjtöttek, amelyek arra utalnak, hogy az átalakított fény növeli a növények cukortartalmát, így az előállított paradicsom vagy eper édesebb ízűvé válik.

A zöldségek és gyümölcsök kiemelkedő szerepet játszanak táplálkozásunkban, de a klímaváltozás és az energiaárak emelkedése miatt egyre nehezebb hozzáférni ezekhez az alapvető élelmiszerekhez. Az olyan kezdeményezések, mint a mostani, segíthetnek abban, hogy a rászorulóbb csoportok is megőrizzék a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztását, így biztosítva, hogy senki ne maradjon le a tápláló ételek áldásáról.

Related posts