Egy befolyásos család sarjaként, aki a hátfájdalmaival küzd, különös figyelemmel tekintett a hírhedt Unabomber életére. De ki is valójában a manhattani gyilkos, és mit érdemes tudni róla? Az alábbiakban felfedezhetjük ennek a rejtélyes alaknak a hátterét


"Ez sérti az amerikai nép intelligenciáját. Ez tapasztalat" - hallhattuk Luigi Mangione hangos kirohanását, amikor az épület előtt álló újságírókhoz fordult, miközben éppen a keddi bírósági meghallgatására vezették. A 26 éves férfi, akit azzal vádolnak, hogy megölte a UnitedHealthcare amerikai egészségbiztosító vezetőjét, harcot vív azért, hogy Pennsylvaniából ne adják ki New York államnak.

Az ügyében döntő bíró elutasította, hogy óvadék ellenében szabadlábon védekezzen. Pennsylvania államnak most 30 nap áll rendelkezésére, hogy New York állam kormányzója hivatalosan kérvényezze a férfi kiadatását egy kormányzói letartóztatási paranccsal. Ez a folyamat több hetet is igénybe vehet, így Mangione addig is egy pennsylvaniai állami börtönben marad.

A nagy vihart kavart, egy héttel ezelőtti merénylet elkövetésével vádolt férfit Altoona város egyik McDonald's éttermében fogták el hétfőn, miután az egyik vendég felismerte. Amikor a kiérkező rendőrök megkérdezték a nekik egy hamis igazolványt mutató férfit, hogy járt-e mostanában New Yorkban, remegni kezdett. Majd végül elárulta a valódi nevét: Luigi Mangione.

Táskájában egy 3D-s nyomtatóval készült fegyvert és hangtompítót, valamint éles lövedékeket találtak, és egy kézzel írt kiáltványt, amiben az amerikai egészségügyi rendszert kritizálta. Még aznap este vádat emeltek ellene a nála talált fegyver, valamint a hamis igazolvány miatt Pennsylvaniában, majd Brian Thompson megölése miatt New Yorkban. A New York-i ügyészség vádirata szerint Mangionénál letartóztatásakor írásos vallomást is találtak, amiben beismerte bűnösségét.

A letartóztatása után készült belső rendőrségi jelentés szerint a "saját magára egyfajta hősként tekintő" férfi szimbolikus tettnek tartotta a legnagyobb amerikai egészségbiztosító vezetőjének megölését, amivel szerinte a korrupt egészségügyi rendszernek adott egy pofont - írta a New York Times. A lap birtokába jutott jelentés szerint a rendőrök aggodalmuknak adtak hangot, amiért sokan ünnepelték Thompson megölését, és egy olyan mártírként tekintenek Mangionéra, akinek a példáját megpróbálhatják követni. A helyi rendőrök fenyegetéseket kaptak Mangione letartóztatása után.

A gyilkosság után sokan hősként kezdték el tisztelni az akkor még ismeretlen merénylőt, jól mutatva, hogy az amerikai közvélemény milyen rossz véleménnyel van az ország egészségügyi rendszeréről. A közösségi oldalakon többen ünnepelték a vezérigazgató megölését, vagy az egészségbiztosítókat szidalmazó szarkasztikus hozzászólásokkal reagáltak a merényletre.

Amatőr internetes nyomozók nem voltak hajlandóak segíteni a hatóságoknak. New Yorkban pár nappal a gyilkosság után hasonmásversenyt tartottak, és sokan azon olvadoztak, hogy milyen jóképű a tettes a kiadott képeken. A gyilkoson látott kabát hiánycikké vált. Az internetes boltokat ellepték a merénylet helyszínén talált lövedékeken lévő szavakkal - amik arra utalnak, milyen taktikákkal próbálnak kibújni az amerikai egészségbiztosítók a kezelések kifizetése alól - ellátott pólók, bögrék és baseballsapkák, és dalokat is írtak róla. Közben egy 2010-es, az amerikai egészségügyi rendszert kritizáló könyv, aminek címében hasonló szavak szerepelnek, az Amazon eladási listájának második helyére került.

A McDonald's étterem, ahol az incidenst történt, szinte elárasztotta a negatív visszajelzés a Google és a Yelp étteremértékelő platformokon. Eközben a közösségi médiában hatalmas népszerűségnek örvendett egy tréfás Burger King reklám, amelyben a McDonald's legnagyobb ellenfele így hirdette magát: "Mi nem vagyunk besúgók." Mangione ügyvédje említette, hogy többen is felajánlották segítségüket, hogy fedezik az ügyvéd költségeit.

Az amerikai sajtó gyorsan felfedte, hogy a Baltimore-ban felnőtt 26 éves férfi egy jómódú család tagja, aki kiemelkedő teljesítménnyel végzett egy helyi magániskolában, majd a Pennsylvania Egyetemen folytatta tanulmányait. Barátai rendkívül okos és kedves személyiségként jellemzik őt, aki szívesen megosztotta utazásainak élményeit és kedvenc olvasmányait a közösségi média platformjain.

A sajtónak nyilatkozó barátait sokkolta letartóztatásának a híre, mert nem olyan emberként ismerték meg, aki képes lenne ilyen erőszakra, még ha egyik közösségi oldalán csodálattal is írt az Unabomberként ismertté vált Ted Kaczynski kiáltványáról, amiben erősen kritizálta a modern társadalmat, és közölte, van, amikor a békés tüntetések nem vezetnek semmilyen eredményre.

Luigi Mangione Maryland állam egyik neves családjában nőtt fel, amelyet a Wall Street Journal "elismerésre méltó olasz-amerikai klánként" emlegetett egy róla készült írásban. A család jövedelmét a merénylő nagyapja, Nicholas "Nick" Mangione Sr. teremtette meg, aki 2008-ban hunyt el. Nick, aki főként ingatlanpiacon tevékenykedett, feleségével együtt több, Baltimore környékén található country club tulajdonosa volt, emellett a család birtokolt több ingatlanfejlesztéssel foglalkozó vállalkozást is. 2003-ban elhunyt nagyanyja nem csupán a baltimore-i operaház igazgatótanácsának tagja volt, hanem egy katolikus női szervezet vezetőjeként is szolgált, így a család számos területen hagyott maradandó nyomot.

A Mangione család nem csupán a szórakoztatás világában van jelen, hanem politikai vonalon is megvetette a lábát, hiszen működtetnek egy konzervatív műsorokat sugárzó rádióadót, a WCBM-t. Luigi Mangione unokatestvére, Nino Mangione, szintén fontos szereplővé vált a politikai életben, hiszen a Marylandi Képviselőház tagjaként képviseli a család érdekeit és értékeit.

A család rendelkezik egy egészségügyi szolgáltató vállalattal is, amelynek vezetője az apja, aki a Lorrien Health Services-t irányítja – számolt be róla a New York Times. Egy helyi rádiós beszámoló szerint a családot "nagy tisztelet övezi", és Baltimore térségében kiemelkedő szereplőnek számít a vagyonának és jótékonysági tevékenységeinek köszönhetően. A családi alapítvány révén támogatják a katolikus intézményeket, főiskolákat és a művészeteket, ahogy azt a Politico is megemlíti.

Luigi Mangione az általános iskola felsőbb osztályait és a középiskolát egy több mint száz éve működő elit fiúiskolában, a Gilman Schoolban töltötte. Az intézmény neves végzőseinek sorában szerepel Maryland állam egykori kormányzója, illetve egy szenátor és egy képviselő is. Mangione olyan figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, hogy ő mondhatta el a végzős évfolyam búcsúbeszédét, amelynek felvétele azonban letartóztatása után már nem érhető el a YouTube-on. Beszédében kifejezte háláját családjának, amiért beíratta őt az iskolába, még ha az "nem volt olcsó mulatság" sem. Az amerikai sajtó jelentései szerint az éves tandíj jelenleg 37 690 dollárra (körülbelül 14,6 millió forintra) rúg.

A középiskolás évek alatt kezdett el igazán érdekelni a programozás világa. A játékfejlesztés iránti szenvedélyét az iskola robotikai klubjának vezetőjeként kamatoztatta, ahol számos izgalmas projektben vett részt. Ezen kívül gyakornoki pozíciót szerzett a baltimore-i Firaxis játékkészítő cégnél, ahol a neves Civilization 6 játék hibáinak javításában segédkezett. A középiskola befejezése után a Pennsylvania Egyetemre jelentkezett, ahol számítástechnika és matematika szakon tanult, és 2020-ban sikeresen diplomázott. Tanulmányi teljesítménye kiemelkedő volt, így felvételt nyert egy exkluzív diákszövetségbe, amely csak a legkiválóbb hallgatók számára elérhető.

Az amerikai sajtónak nyilatkozó volt osztálytársai és ismerősei mind rendkívül intelligens és kedves emberként írták le, aki előtt nagy jövő állt. Mind nagyon megdöbbentek, amikor letartóztatták a nagy vihart kavart gyilkosságért. "Nagyon éles eszű és élénk volt, teli élettel" - mondta róla a Washington Postnak az iskola egyik tanára, akit teljesen letaglózott a férfi letartóztatásáról szóló hír, mert a gyilkosság annyira nem illett rá arra a fiúra, akit ott megismert. Az ABC Newsnak a Mangionéval együtt végzett Minjun Kim azt mondta, hogy ő volt a legutolsó ember, akiről ilyesmit feltételezett volna. "Hihetetlenül intelligens, szerény és kedves" embernek ismerte meg, aki előtt fényes jövő állt.

"Freddie Leatherbury, a 26 éves fiatal, aki a New York Timesnak nyilatkozott, így emlékezett Mangionéra: 'Ő egy rendkívül okos és tehetséges matekos volt, aki szenvedélyesen olvasott és keményen dolgozott.' Barátai egyöntetűen kedvelték őt, és egy iskolatársa szerint valóban ő volt a legokosabb diák az iskolában, aki azonban soha nem foglalkozott a politikai ügyekkel."

Évfolyamtársai nosztalgiával emlékeztek rá, mint egy "jólnevelt fiatalra", aki mindig kedves és intelligens volt, és akinek soha nem voltak ellenségei. Nem meglepő, hogy ő mondhatta el a búcsúbeszédet – nyilatkozta az NBC televíziónak az egyik osztálytársa. Az egyetemi barátai is "teljesen átlagos srácnak" írták le, aki könnyedén beilleszkedett a diákszövetségek világába.

Leatherbury először azt hitte, hogy csak viccelődnek, amikor egy középiskolás barátaival közös groupchatben meglátta a hírt,

mondta a Wall Street Journalnek. Az amerikai sajtónak nyilatkozó ismerősei is hasonló döbbenetről számolt be letartóztatása hallatán. "Azt hittem, egy másik Luigi Mangione lesz" - mondta a CBS Newsnak egyikük, aki szerint nem valószínű, hogy valamilyen mentális probléma állna a gyilkosság hátterében. "Nem gondolom, hogy őrült lenne" - tette hozzá egy másik volt évfolyamtársa, aki reméli, hogy Mangione nyilvános tárgyaláson tárhatja fel, hogyan történt az egész.

Mangione 2022-ben Hawaiira költözött, ahol a Surfbreak közösség tagjaként kezdett új életet. Korábban futballozott és birkózott, de a közösségbe való belépéskor már hátfájdalmakra panaszkodott. A CNN beszámolója szerint egy, a felvételi folyamatot irányító férfi is észrevette ezt. A Surfbreak szóvivője, aki a Wall Street Journalnak nyilatkozott, kiemelte, hogy Mangione krónikus hátfájása súlyosan befolyásolta az életét, megnehezítve számára a sportolást és még a párkapcsolati életét is.

A fájdalom "mint egy kísértet árnyéka", folyamatosan ott lebegett Mangione feje fölött, és mély hatással volt a hangulatára – mesélte Josiah Ryan.

A helyen vele együtt lakó R. J. Martin a CNN-nek felfoghatatlanként jellemezte, hogy ő követte el a manhattani gyilkosságot. Őt is sokkolta a letartóztatás híre. Elmondása szerint Mangione nagyon barátságos és figyelmes volt, mindenkivel jó kapcsolatot ápolt, és "valamennyire vezér" volt. Soha nem beszélt fegyverekről és erőszakról, nem volt erőszakos ember. Amikor az ott lakó emberek a kapitalizmusról, vagy az amerikai egészségügyi rendszerről beszéltek, nem tűnt úgy, hogy különösebb problémája lenne ezekkel, vagy dühös és mérges lenne, mondta Martin.

Mangione 2023-ban egy műtéti beavatkozás miatt elhagyta Hawaiit. Az X közösségi oldalon látható borítóképen egy röntgenfelvétel látható, amelyen egy gerinc látható, benne fémtárgyakkal. Az amerikai sajtóban megjelent információk szerint az ábrázolt gerincműtét során csavarokkal rögzítik egymáshoz a csigolyákat, hogy kezeljék a fájdalmas elváltozást. Valószínűleg spondylolisthesis, vagyis csigolyaelcsúszás okozta a problémát. Egy, a CNN által említett Reddit-felhasználó pedig azt osztotta meg, hogy Mangione korábban Lyme-kórban szenvedett, és az egyetem alatt agyköddel küzdött. Ez az állapot nehezíti a koncentrálást és a gondolkodást, a mentális élesség csökkenésével jár.

Mangione folyamatosan fenntartotta a kapcsolatot szeretteivel és barátaival, rendszeresen megosztva életének eseményeit a közösségi média platformjain. (Letartóztatása után azonban a Facebook, az Instagram és a YouTube azonnal eltávolította profiljait, míg X-oldala a cikk megírásának időpontjában még aktív maradt.)

Fél évvel a gyilkosságot megelőzően azonban nyomtalanul eltűnt.

Az X-en többen is ráírtak, kérdezve, hogy mi van vele, mert hónapok óta nem tudnak róla semmit. Október 30-n egy felhasználó azt üzente neki, hogy a családja is keresi, egy másik pedig arról érdeklődött, hogy ígéretéhez híven ott lesz-e az esküvőjén.

A rendőrség tájékoztatása szerint a letartóztatásakor egy kézzel írt nyilatkozat került elő, amelyben az elkövető az amerikai üzleti szféra ellen érzett dühét fejezte ki. A dokumentumban egyértelműen megfogalmazta véleményét, miszerint: "Ezek a paraziták arra érdemesek, hogy szembenézzenek a következményekkel." Ezen kívül a hatóságok rábukkantak egy spirálfüzetre is, amelyből számos információ nyerhető az indítékairól, valamint arról, miként készült fel a merényletre, és hogyan valósította meg azt.

Ken Klippenstein, az amerikai tényfeltáró újságírás ismert alakja, közzétett egy háromoldalas kiáltványt, amely érdekes módon eljutott a nagyobb amerikai médiákhoz és televíziós csatornákhoz, ám azok nem mertek a nyilvánosság elé tárni. A dokumentum elején a szerző vállalta a felelősséget egy gyilkosságért, ezzel megspórolva a hatóságoknak a hosszas nyomozás fáradalmait, és kijelentette, hogy a bűncselekményt egyedül követte el. A kiáltványban éles kritikát fogalmazott meg az amerikai egészségügyi rendszerrel szemben, különösen a UnitedHealthcare nevű óriásvállalatot megcélozva. Rámutatott arra az ellentmondásra, hogy míg ez a cég a bevételek növekedését tapasztalja, az amerikai lakosság várható élettartama folyamatosan csökken. Kijelentette, hogy a nagyvállalatok túlzott hatalomra tettek szert, és kizsákmányolják az országot a profit érdekében, mert az amerikai emberek csendben tűrik ezt a helyzetet, lehetővé téve ezzel a folytatódását.

A közösségi oldalait átnéző amerikai sajtó beszámolói szerint Mangione előszeretettel foglalkozott különböző társadalmi problémákkal. Az ABC News értesülései szerint a nyomozók vizsgálják Mangione GoodReads profilját is, azon is indíték után kutatva. Az amerikai sajtóban megjelent információk szerint a könyvajánlós alkalmazásban különösen az szúrt szemet, hogy nagyon dicsérte az Unabomberként ismertté vált Ted Kaczynski kiáltványát.

Mangione áldozataként ismert Brian Thompsont hétfőn, a legszorosabb családi körben búcsúztatták el.

Related posts