Az MTA-nál egyre hangosabbá válik a tiltakozás Bátonyi Péter műemlékvédelmi szakértő elbocsátása miatt. Az érintettek és a szakmai közösség aggódik a döntés következményei miatt, hiszen Bátonyi Péter munkássága jelentős hatással volt a műemlékvédelem terü


Az elmúlt másfél évtized során a Bizottság számos alkalommal kifejezte aggályait és kritikáit az állami műemlékvédelem intézményes kereteinek lebontásával kapcsolatban, különböző fórumokon. Az utóbbi évek során sajnálatos módon egyre gyakoribbá váltak azok a bontási ügyek, amelyek a műemlékek védelmét érintik. Ezekben az esetekben gyakran és szándékosan módosítják a jogszabályokat. Ennek egyik kézzelfogható példája a budapesti Bem téren található egykori Radetzky-laktanya sorsa volt.

A levél aláírói megjegyzik, hogy a legutóbb a Földművelési Minisztérium Kossuth téri, típusteremtő jellegű irodaépületének jelentős részét elbontották a tervezett mélygarázs kivitelezése miatt.

Egy művészettörténész kormánytisztviselő nemrégiben egy részletes riport keretein belül számolt be a különféle épületek átminősítési folyamatairól. A beszámolóban hangsúlyozta, hogy az ügyintézők szakmai meggyőződése ellenére komoly nyomásgyakorlásnak vannak kitéve. Emellett bejelentette, hogy a kormánytisztviselőkre vonatkozó jogszabályok értelmében feljelentést tett egy olyan bűncselekmény ügyében, amely a budapesti Kilián-laktanya tervezett átépítésével kapcsolatos hivatali befolyásolásra vonatkozik.

A következőket fűzték hozzá: "Művészettörténész kollégánkat azonnali hatállyal elbocsátották munkahelyéről, közvetlenül a riport előzetesének közzététele után. A rendszeresen megfigyelt műemlékrombolások hivatalos hátterének feltárását a helyzet javításának lehetőségeként, míg a feljelentést hivatali és állampolgári kötelezettségként értékeljük. A bizottság aláíró tagjai határozottan kifejezik tiltakozásukat azzal szemben, hogy a helyzetfeltáró riportot készítő tisztviselőt üldözzék és ellehetetlenítsék, valamint hogy retorzióra utaló módon azonnal vádolják, mindezt anélkül, hogy a feljelentéssel érdemben foglalkoznának és az ügyet alaposan kivizsgálnák."

Bátonyi Péter, a műemlékvédelem szakértője és az Építési és Közlekedési Minisztérium korábbi kormányfőtanácsadója, a Partizán című műsorban részletesen bemutatta, hogyan zajlik a jogsértő felújítások lebonyolítása a műemlékvédelem alatt álló épületeknél. A műsor során dokumentumokkal támasztotta alá állításait, és bejelentette, hogy hivatali visszaélés gyanújával feljelentést tesz Gulyás Gergely, a műemlékvédelemért 2022-ig felelős Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Lánszki Regő, az ÉKM építészeti államtitkára ellen.

Ahogy arról már korábban hírt adtunk, Lázár János vezetésével az ÉKM hivatali visszaélés és hamis vádak ügyében tett feljelentést ismeretlen elkövető ellen. A tárca álláspontja szerint a műsor alapján arra lehet következtetni, hogy állami intézményektől származó, belső felhasználásra készült dokumentumokat loptak el, melyeket a nyilvánosság elé manipulált formában, kiragadott szövegkörnyezetben tettek közzé.

Related posts