Bill Viola meditatív alkotásai a városligeti NEO-ban az emberi psziché mélységeit tárják fel. Ezek a művek nem csupán vizuális élményt nyújtanak, hanem elgondolkodtatnak bennünket saját belső világunkról is. A videoinstallációk különleges atmoszférát tere
A nyáron elhunyt világhírű művész még részt vett a három videóját bemutató, Csend című, most megnyílt budapesti kiállítás elkészületeiben.
A városligeti NEO Kortárs Művészeti Térben megnyílt kiállításon a látogatók a videóművész három lenyűgöző alkotását és egy interjúját tekinthetik meg. A művek hang nélkül, némán mesélnek, meditatív és elmélyült módon reflektálva az emberi pszichére. Ezen alkotások, amelyek a művész nemrégiben bekövetkezett halála után új, fájdalmas jelentéssel gazdagodtak, mély érzelmi hatást gyakorolnak a közönségre, és arra ösztönzik őket, hogy elgondolkodjanak az élet és a művészet összetett kapcsolatáról.
Viola alkotásainak középpontjában az emberi tudat mélységei és az alapvető tapasztalatok, mint a születés, halál és spiritualitás állnak. Videóiban a zen buddhizmus és az iszlám szufizmus elemei mellett a középkori és reneszánsz nyugati keresztény misztika motívumai is megjelennek, amelyek alapos tanulmányozásának eredményeként gazdag vizuális nyelv bontakozik ki. Munkáiban gyakran ütközteti az élet és a halál, a fény és a sötétség, valamint a zaj és a csend kontrasztjait. Ezt a feszültséget a modern technológia eszközeivel hozza létre, ám stílusa a lassú, vágás nélküli mozgásra és az analóg, trükkök nélküli kamerahasználatra épít, így egyedi, meditatív élményt teremt.
Bill Viola a videóművészet egyik legfontosabb alkotója: egy olyan oldalát használta ki a mozgóképnek, amely lehetőséget teremtett arra, hogy az elmélyülésről, meditációról, a világ szellemi egységének megéléséről szóló nagy hatású munkákat hozzon létre.
Viola népszerűsége egyértelműen megmutatkozik abban, hogy munkásságát számos neves múzeum és kiállítási tér ünnepelte átfogó tárlatok keretében. A Whitney Museum of American Art, a Grand Palais Párizsban, a firenzei Palazzo Strozzi és a bilbaói Guggenheim mind bemutatták a művész alkotásait. Különösen emlékezetes volt a 2019-es esemény a londoni Royal Academy of Arts-on, ahol Viola és Michelangelo munkáit állították párhuzamba, így a látogatók mélyebb betekintést nyerhettek a két művész páratlan világába.
A NEO Kortársművészeti Térben megrendezett Csend című kiállítás kurátora Petrányi Zsolt a megnyitón elmondta, hogy "Bill Viola munkásságában a hangnak vagy a hiányának kiemelkedően fontos szerepe van. Videómunkái leginkább eseményeket mutatnak, amelyek konkrét helyzetekben zajlanak, amiket logikusan valamiféle hang kísér. Hangja van a környezetnek, amely a történés helyszíne, vagy ha az nem elég markáns, Bill Viola rendszerint maga választotta zajt társít a képekhez, vagy, mint ahogyan a NEO kiállítására válogatott munkáin látható, teljesen elhagyja a hangot, hogy azzal növelje a képsorok nézőre gyakorolt hatását."
Petrányi Zsolt megfogalmazása szerint, bármi is legyen az, amit Viola műveiben felfedezünk, és bármilyen érzelmet is érzünk, az valójában a néző saját belső világából fakad. A művészet jelentése szubjektív, és bár a művész próbálhat irányítani, sosem lehet biztos abban, hogy hogyan fogják a nézők értelmezni a munkáit. A művek élménye szorosan összefonódik a néző életével, tapasztalataival és aktuális lelki állapotával. A Csend című kiállítás különlegessége éppen abban rejlik, hogy lehetőséget biztosít a látogatóknak, hogy mélyebb bepillantást nyerjenek Bill Viola művészetébe, miközben feltárja a művész videókkal való kapcsolatát és a különböző megközelítési módokat is.
A három alkotás, a Csendes hegy (2001), a Találkozás (2012) és az Ősök (2012), az emberi létezés különböző, pszichológiai szempontból mélyreható pillanatait vizsgálja. Bill Viola számára a lélek mélységei mellett a művészet története és a vallások bölcsességei is jelentős inspirációt nyújtottak, amelyek e munkákban is világosan megjelennek. A Csend című kiállítás, amely a művésszel és alkotótársával, feleségével, Kira Perovval közösen készült, tragikus halála után életművének nagyságát hivatott megörökíteni és tisztelegni előtte.