Amerikából, mint egy igazi outsider, érkezett a megmérettetésre, ám a szóbelin lenyűgöző módon bizonyította rátermettségét a kajakozók új vezetője.
Alaposan meglepte a szakmát és a közvéleményt, hogy a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöksége pénteken Tóth Dávidot választotta meg titkos szavazással a kajakos szakág szövetségi kapitányának. (A kenusoknál nem született döntés, a háromból egyik pályázatot sem tudta támogatni a grémium.) A mezőnyben akadtak olimpiai bajnokok, hatalmas tapasztalattal rendelkező, korábban külföldi kapitányként roppant sikeres edzőóriások, mégis az olimpiai ezüstérmes, de országos viszonylatban inkább valóságshow-kban celebként ismert (Nagy Ő, Exatlon, Dancing with the Stars, Ázsia Expressz) 39 éves fiatalember lett a befutó. Most az Index bepillantott a választás kulisszái mögé.
Ahogy az manapság gyakran előfordul, pénteken a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnökségi ülésének közelgő kapitányválasztó eseménye előtt már a jól értesültek körében terjedtek a pletykák, miszerint "a lapokat előre leosztották". Szinte biztosra vehető, hogy a háromszoros olimpiai bajnok Szabó Gabriella lesz a választás győztese a kajakosok között. Az a hír járja, hogy az ő érdekében került be a szabályzatba az a kitétel, amely szerint a pályázóknak nem szükséges edzői képesítéssel rendelkezniük; elegendő, ha megígérik, hogy amennyiben megválasztják őket, rövid időn belül megszerzik a szakedzői diplomát.
Szerkesztőségünkhöz érkezett egy meglehetősen megbízható információ, miszerint a magyar sport világában két domináns figura áll a középpontban: a Magyar Olimpiai Bizottságot irányító Gyulay Zsolt Bakó Zoltánt támogatja, míg Schmidt Ádám államtitkár Szabó Gabriellát részesíti előnyben. A közelgő szavazás eredménye pedig fényt derít arra, hogy melyikük rendelkezik nagyobb befolyással a sportágak jövőjére nézve.
Nos, ehhez képest egy, a közvélemény által kevéssé ismert kajakos, a 39 éves Tóth Dávid került a reflektorfénybe, és nem is akármilyen fölénnyel. Az elnökség 15 tagjából nyolcan rá szavaztak, míg négyen Szabót, hárman pedig Bakót támogatták.
Természetesen! Itt van a szöveg egyedi változata: Kajakos pályafutása során számos jelentős eredményt ért el, hiszen tagja volt annak a négyesnek, amely a londoni olimpián ezüstérmet szerzett. Ráadásul egy évvel korábban Kulifai Tamással együtt K-2 500 méteren világbajnoki címet is begyűjtöttek. Ezen kívül világbajnoki szereplései során két ezüst- és egy bronzérmet is elkönyvelhetett négyesben, míg a kontinentális versenyeken a dobogó legmagasabb és legalsó fokán is megfordult.
De hát mi is történt csütörtökön és pénteken a kulisszák mögött? Csabai Edvin, a pályázatokat értékelő versenysport bizottság elnöke - kenusként a maratoni szakág tizenhétszeres világbajnoka - engedett betekintést az Indexnek a választási folyamatba.
Talán felesleges is leszögeznem, hogy az égvilágion semmiféle nyomás nem hárult kívülről a testületünkre, amelyet rajtam kívül Storcz Botond háromszoros olimpiai bajnok, korábbi szövetségi kapitány, Faludi András, Kammerer Zoltán ugyancsak háromszoros olimpiai bajnok, Vaskuti István olimpiai aranyérmes, a Nemzet Sportolója, Szabó Szilvia tizenháromszoros világbajnok és Sztanity László mesteredző alkotott. Óriási élmény volt elolvasni a hét, rendkívül színvonalas pályázatot, aminél csak a szóbeli meghallgatás, a prezentációk értékelése jelentett nagyobb élvezetet. Nem volt könnyű dolgunk, amikor a hét remek beadvány és prezentáció közül meg kellett jelölni azt a hármat, amelyet továbbítottunk a szövetség elnöksége elé.
A rövidlistára, ahogy azt már tudjuk, Bakó Zoltán, Szabó Gabriella és Tóth Dávid nevei kerültek fel.
Számomra lenyűgöző élmény volt látni, ahogy egy olyan ikonikus sportoló, mint Bakó Zoltán, aki Skandináviában sorra aratta a sikereket, bátran vállalta ezt a kihívást, és egy rendkívül magas színvonalú pályázatot készített – folytatta Csabai. – Hasonló magasságokban mozgott Szabó Gabriella pályázata is, aki statisztikai elemzésekkel bizonyította, hogy a jövő olimpiai érmesek már jóval 23. születésnapjuk előtt megvetik lábukat a nemzetközi porondon, így a U23-as világversenyek megrendezése tulajdonképpen már nem is időszerű.
Az igazi meglepetést azonban Tóth Dávid megjelenése hozta el.
Dávid rendkívül imponáló, szuggesztív stílusban adta elő mondandóját, amit Zoomon, az Egyesült Államokból valósított meg, mert kint tartózkodik a szakág vezetőjeként a SUP-világbajnokságon. Minden közbekérdezésre kimerítő, adekvát választ adott, a sok jó közül az ő szereplése tűnt a legjobbnak. Azt kell mondanom, hogy a szóbeli vizsga döntött az ő javára.
Csabaiék nem rendelkeztek a végső döntés jogával, csupán egy háromtagú szűkített listát állíthattak össze, amelyre Bakó, Szabó és Tóth neve került. Az elnökség titkos szavazás keretében választotta ki a kapitányt a jelöltek közül, ahol Tóth 8, Szabó 4, míg Bakó 3 szavazatot kapott.
Tóthról még annyit, hogy mesterszakon végzett szakedző, tökéletes angoltudással, és három éve vezeti a SUP-szakágat, tehát nincs híján a tapasztalatnak sem.
Ha valaki azt gondolja, hogy Tóth Dávid valóságshow-szereplése hatással volt ránk, vagy éppen rám, nos, azt sajnos ki kell ábrándítanom. Nálunk otthon ugyanis nincs televízió, így igazából fogalmam sincs, hogy mi fán terem a Nagy Ő vagy a Dancing with the Stars…
Ami a három kenus pályázót, ifjabb Foltán Lászlót, Vajda Attilát és Hüttner Csabát illeti, egyikük munkáját sem tudta támogatni a grémium. Hogy miért? Nos, egyikből sem világlott ki egy olyan újszerű szakmai koncepció, amelynek mentén ki lehetne vezetni a 2008 óta minden olimpiáról érem nélkül hazatérő szakágat a hullámvölgyből. A hogyan továbbra vonatkozóan Hadvina Gergely szakmai igazgató tesz majd javaslatot.