A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok biztonságos kezelésének fontosságára - Szabad Föld.
Kép: Kerüljük el a tűzijáték vásárlását aluljárókban, piacokon vagy csomagtartókból! Fotó: Krizsán Csaba, Forrás: MTI/MTVA
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára hívta fel a figyelmet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Mukics Dániel emlékeztetett arra, hogy tavaly szilveszterkor összesen 34 tűzeset történt a tűzijátékok következtében. Leggyakrabban kigyulladt fenyők, szemetesek és a tűzijátékok nyomai miatt riasztották a tűzoltókat. Volt olyan eset is, amikor a tűzijáték lezuhanó részei miatt tűz keletkezett egy társasház erkélyén. Emellett több kutya is megijedt, és elbújt valahová, így a tűzoltóknak kellett őket kiszabadítaniuk.
A szóvivő kiemelte: a tűzijátékokkal kapcsolatos tűzmegelőzés már a vásárlás pillanatában elkezdődik, hiszen nem mindegy, honnan szerezzük be ezeket az eszközöket.
- olvasható a kiadott nyilatkozatban.
Hozzátette: internetes rendelésnél fontos a körültekintő választás, lehetőség szerint magyar cégtől rendeljünk, mert ezek termékei megfelelnek a hazai szabályozásnak.
A szilveszteri tűzijátékok beszerzése december 28. és 31. között lehetséges, kizárólag az erre a célra kijelölt legális árusítóhelyeken. Ezek általában plázák és nagyobb üzletek parkolóiban található konténerekben üzemelnek. A hatóságok folyamatosan ellenőrzik ezeket a helyeket, ahol szakképzett árusok kínálják a tűzvédelmi előírásoknak megfelelő tűzijátékokat.
A megvásárolt tűzijátékokat ne tároljuk az autóban, és otthon is ügyeljünk arra, hogy ne helyezzük őket a fűtés vagy a tűzhely közvetlen közelébe, mivel a hő hatására korábban aktiválódhatnak.
Ne tároljuk együtt semmilyen gyúlékony anyaggal! Ha a tűzijátékok nedvesek vagy vizesek lettek, akkor a száradás után se használjuk őket, mert nem fognak megfelelően működni. Fontos, hogy a tűzijátékokat ne bontsuk meg, ne alakítgassuk át, és semmiképpen se próbáljuk meg házilag összekapcsolni őket - figyelmeztetett a szóvivő.
Mukics Dániel hangsúlyozta, hogy a szilveszteri tűzijátékok használatára december 31-én 18 órától másnap reggel 6 óráig van lehetőség. Minden egyes tűzijátékhoz tartozik egy használati útmutató, amely részletesen leírja, honnan kell elindítani, hol gyújthatjuk meg, milyen irányba fog működni, valamint azt is, hogy mekkora védőtávolságot kell tartani. "Ezeket az utasításokat mindig alaposan olvassuk el, és tartsuk be őket" - kérte a szakember.
Ha erős a szél az év utolsó napján, inkább ne tűzijátékozzunk, a rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól vagy közvetlenül épületek mellől - javasolta. A szilveszteri tűzijátékokat szabadtéren lehet felhasználni, ez lehet a saját kertünk vagy akár közterület is. Ne indítsunk tűzijátékokat társasházak ablakából, erkélyéről. Az elhasznált tűzijátékoknak a még forró maradványait ne dobjuk rögtön a kukába, mert azok és a mellettük álló autók, épületek gyakran emiatt gyulladnak meg - hangsúlyozta a szóvivő.
A figyelemfelhívás hangsúlyozza, hogy szilveszterkor ne kössük meg a kutyáinkat, hanem inkább engedjük be őket a lakásba. Használjuk ki a tévé vagy a rádió nyújtotta lehetőséget, hogy elnyomjuk a tűzijátékok hangját, így segítve őket a stresszes helyzet kezelésében. Az év utolsó éjszakája különösen veszélyes lehet számukra, hiszen sok kutya elszökik, beszorul, vagy akár balesetet szenved, aminek következtében a tűzoltóknak kell közbeavatkozniuk, hogy megmentsék a bajba jutott állatokat - figyelmeztetett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.