Soltész Miklós Gyulán hangsúlyozta, hogy a különböző nemzetiségű emberek közötti harmonikus kapcsolatok erős közösséget építenek.
Soltész Miklós hangsúlyozta, hogy a kihívások ellenére 2024-ben számos jelentős projektet sikerült megvalósítaniuk, többek között kisebb iskolai és kulturális intézményi fejlesztéseket, valamint egyházi épületek felújítását. E beruházások nemcsak az adott nemzetiségi közösség javát szolgálják, hanem a szélesebb közösség egészének is hasznot hoznak - tette hozzá.
Kiemelte, hogy pénteken várhatóan zöld lámpát kap a jövő évi költségvetés az Országgyűlésben, amely számos támogatást nyújt a családok és pedagógusok mellett a nemzetiségi közösségek számára is. Ezen kívül december 23-án pályázati lehetőség nyílik meg, amely segíteni fog azokat a közösségeket, amelyeket önök is képviselnek és támogatnak.
Az államtitkár a soros magyar uniós elnökség egyik legnagyobb vívmányának nevezte a schengeni határok eltörlését, amely szavai szerint a románok, bolgárok mellett az erdélyi és partiumi, valamint az anyaországi magyaroknak is jót jelent. A kamionok nem ritkán órákat vagy napokat voltak kénytelenek várakozni, ami most megszűnik - jegyezte meg.
Soltész Miklós a díjazottakról beszélve hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos, amikor a fiatalokhoz a sport vagy a közösségépítés révén szólunk. E tevékenységeknek nem csupán szórakoztatniuk kell, hanem nevelő, támogató szerepet is kell betölteniük, erősítve a családok és a nemzetiségi kultúrák értékeit.
Kiemelte, hogy a Kárpát-medence egy apró, de rendkívül instabil régió, ahol a feszültségek könnyen konfliktusokhoz és pusztító testvérháborúkhoz vezethetnek, mint amilyet jelenleg is tapasztalunk. "A mi küldetésünk, hogy békét hozzunk létre és a közösség érdekeit szolgáljuk" - hangsúlyozta.
Molnár Sándor (Fidesz-KDNP), a Békés Vármegyei Önkormányzat elnöke hangsúlyozta, hogy a Kárpát-medencét gyakran a népek olvasztótégelyeként emlegetik, és ez különösen érvényes Békés vármegyére. Szerinte a térség kulturális, történelmi és gasztronómiai gazdagsága éppen azon sokszínűségnek köszönhető, amelyet az itt élő különböző nemzetiségek hoztak magukkal, mindannyian hozzájárulva e varázslatos mozaikhoz.
A helyi és vármegyei értéktárakban körülbelül 1500 különleges érték található, ami kiemelkedő az országos átlaghoz viszonyítva. "Majdnem mindegyik érték valamilyen nemzetiséghez kapcsolódik" - emelte ki a szakértő. Továbbá, megjegyezte, hogy számos helyszínen alakultak területi nemzetiségi önkormányzatok, amelyekkel a közelmúltban együttműködési megállapodásokat kötöttek.
Görgényi Ernő, Gyula polgármestere, a Fidesz-KDNP politikai párt tagja, kiemelte, hogy "Gyula a békés nemzetiségi és vallási együttélés évezredes hagyományának egyik legszebb példáját képviseli". Emlékeztetett arra is, hogy nemrégiben ünnepelték a városban a német közösség 300 éves letelepedését; a román közösség története pedig még régebbre, Karácsonyi János feljegyzései szerint 1659-re nyúlik vissza.
Görgényi Ernő kiemelte, Erkel Ferenc német származású volt, mégis a magyar kultúra egyik legnagyobb alakjává vált. Pomucz György pedig román származása ellenére lett a magyar szabadságharc egyik kiváló katonája. Az itt élő nemzetiségek tehát úgy őrizték meg kultúrájukat, hagyományaikat, hogy közben kiváló magyarok is lettek - fogalmazott.
A Békés vármegyei nemzetiségi napi díszünnepségen ünnepélyes keretek között kerültek átadásra a vármegye nemzetiségi díjai, amelyek az itt élő közösségek kulturális értékeinek és hagyományainak megőrzését hivatottak elismerni.
A roma közösség elismerésének egyik kiemelkedő alakja Rádai Imre, Battonya város alpolgármestere, aki a Békés Vármegyei Kormányhivatal gyámügyi osztályán is dolgozik. Rádai Imre nem csupán a közigazgatásban tevékenykedik, hanem a magyar Taekwon-do válogatott büszke tagja is. Sportpályafutása során hatszor hódította el a magyar bajnoki címet, emellett négyszer állt dobogóra Európa-bajnoki bronzérmesként, egyszer ezüstérmesként, és világbajnoki bronzérmet is szerzett. 2002-ben megalapította a Barátság Sportegyesületet, amely jelenleg 48 fiatal sportolót számlál, többségük roma származású. Rádai Imre határozottan hisz abban, hogy a sport nemcsak a fizikai erőnlét fejlesztésére szolgál, hanem valódi kitörési lehetőséget nyújt a mélyszegénységben élő gyermekek számára, segítve őket álmaik megvalósításában.
A német nemzetiség kitüntetettjeként az 1992-ben megalakult Eleki Németek Egyesülete emelkedik ki, melynek tagjai nem csupán őrzik, hanem aktívan újjáélesztik a hagyományokat és az eleki népszokásokat. Ilyen szokás például a Húshagyó keddi farsangi felvonulás, valamint az országosan egyedülálló "Böjt közepe" ünnepe. Emellett a közös májusfa állítása és annak kitáncolása is szerves része a közösségi életnek. Az egyesület szoros kapcsolatot ápol az Elekről elszármazottakkal és német testvértelepülésekkel. Ezen kívül összegyűjtötték azokat az írásos és tárgyi értékeket, berendezési tárgyakat és ruhaneműket, amelyek nemcsak közösségi házukat, hanem a település egészét és Békés vármegyét is gazdagítják.
A 2024-es évben a szlovák közösség kiemelkedő elismerését Krajcsovicz Andrásné vehette át. Ő volt a Békés Vármegyei Szlovák Önkormányzat elnöke, aki októberben búcsúzott el a posztjától. Két cikluson át aktívan részt vett a Haluska nap, a szlovák bál és a Szlovák Fórum megszervezésében, hozzájárulva ezzel a szlovák kultúra ápolásához és népszerűsítéséhez.
A román nemzetiség elismerésének kitüntetettje a 1992-ben megalakult Méhkeréki Románok Egyesülete lett. Az egyesület tagjai elkötelezettek a román nyelv, kultúra és hagyományok megőrzése iránt, és aktívan támogatják a méhkeréki néptánc hagyományának fennmaradását. 2020-ban egy hiánypótló kezdeményezés keretében létrehozták ifjúsági információs pontjukat, amely jelenleg a helyi fiatalok közösségi programjainak színhelyévé vált. Az egyesület célja, hogy a jövőben identitáserősítő programokkal gazdagítsa ezt a teret, ezzel is segítve a fiatalok közösségi összetartozását és önrendelkezését.