Kenyában egy 500 kilós fémgyűrű zuhant le az égből, és most mindenki találgat, hogy honnan érkezhetett. A különös esemény sokak figyelmét felkeltette, hiszen senki sem tudja, mi lehetett a gyűrű eredete. A helyiek és a szakértők egyaránt izgatottan keresi


A lakók először egy szokatlan, zúgó zajra figyeltek fel, ami szinte vibrált a levegőben, majd rábukkantak egy hatalmas, féltonnás fémgyűrűre, amely a földön hevert, titokzatosan csillogva.

Egy hatalmas űrszemétdarab nemrég egy kenyai faluba csapódott. Az 500 kilogramm súlyú fémgyűrű valószínűleg egy rakétából származik, bár a pontos eredete még ismeretlen, mondják a kenyai hatóságok.

December 30-án egy kis kenyai falu szembesült az űrszemét problémájának valóságával, amikor egy féltonnás fémgyűrű zuhant le az erdőbe, megrémítve a helyi lakosokat. "Épp a tehenemre figyeltem, amikor hirtelen egy hangos dördülést hallottam" - mesélte Joseph Mutua, a fővárostól, Nairobitól délkeletre fekvő Mukuku falu lakója az NTV kenyai hírcsatornának. "Nem láttam füstöt a felhők között. Elindultam az út szélére, hogy megnézzem, történt-e valamilyen autóbaleset, de nem találtam semmi ilyesmit."

A falubeliek kezdetben kétségbeesetten aggódtak, hogy támadás érte kis közösségüket; a hirtelen leszállás zúgása olyan volt, mintha egy bomba csapódott volna be. Ám a félelmük hamarosan átalakult kíváncsisággá, amikor felfedeztek egy 2,5 méter széles, gyűrű alakú objektumot, amely teljesen letartóztatta a környező fákat és bokrokat, amiknek az ágaival összeakadt. A Kenya Space Agency (KSA) gyorsan azonosította ezt a különös jelenséget, mint egy rakéta leválasztó gyűrűt. Azonban az objektum pontos eredete még mindig rejtély maradt.

Bár a KSA biztosította a lakosságot, hogy a gyűrű nem hordoz további veszélyeket, néhány helybéli még mindig aggodalommal tekint a helyzetre. Mutua kifejtette, hogy ha a fémgyűrű egy épületre vagy házra zuhant volna, az "katasztrofális következményekkel járt volna". Továbbá, egyesek úgy vélik, hogy a földterület tulajdonosának, ahol a törmelék landolt, kártérítést kellene kapnia a zavarás miatt – számolt be erről a New York Times.

Julius Rotich, Mbooni megye rendőrparancsnoka a Kenya Broadcasting Corporationnek elmondta, hogy az objektum még mindig forró volt, amikor a rendőrök hétfőn megérkeztek, és a lakosokat el kellett zárni a területről, amíg az le nem hűlt.

A műsorszolgáltató képeket mutatott néhány fára és bozótosra hullott fémgyűrű köré tekert rendőrségi szalagról, miközben a lakosok köré gyűltek, számolt be róla a CNN.

Az alacsony Föld körüli pálya egyre inkább túlzsúfolttá válik. Jelenleg már több mint 170 millió, 1 milliméternél szélesebb űrszemét darab kering bolygónk körül. Ezek a törmelékek rakéták, űrsiklók, leállított műholdak és egyéb űrmissziók maradványai. Míg az űrszemét egy része a Föld légkörében elég, addig azok a darabok, amelyek nem érik el ezt a sorsot, komoly problémákat kezdenek okozni.

Az ilyen esetek, bár még mindig ritkák, egyre gyakoribbak. 2024 májusában a SpaceX egyik űrhajójának törmelékdarabja az észak-karolinai Franklinben egy férfi tetőszerkezetébe csapódott. Egy hónappal korábban a kanadai Saskatchewanban egy farmon két nagy, megperzselt űrszemétdarabot fedeztek fel. 2024 márciusában pedig a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) származó fémdarab csapódott egy családi házba a floridai Naplesben. Az űrszemét még a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó űrhajósokra is veszélyt jelent, akiknek tavaly ki kellett manőverezniük a törmelék útjából.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének űrforgalom koordinációjával foglalkozó testülete októberben hangsúlyozta, hogy sürgős lépések szükségesek az alacsony Föld körüli pályán található objektumok nyomon követésére és kezelésére. Az Európai Űrügynökség tavalyi becslése szerint ezen a pályán már több mint 14 000 tonna anyag halmozódott fel, figyelmeztet a Euronews.

A kereskedelmi és kormányzati űrkilövések folyamatos növekedésével a szakértők aggodalmukat fejezik ki az űrszemét kérdése miatt, amely várhatóan tovább fokozódik. 2025-re világszerte már több száz űrindítást terveznek, ami újabb terheket ró az űr környezetére, és tovább növeli a már amúgy is jelentős űrszemét mennyiségét.

Related posts