"Harminc vagy negyven éve nem tapasztaltak harci eseményeket" - az amerikai alelnök kijelentése az ukrajnai békefenntartás kapcsán sok brit állampolgárt felháborított.


Az ellenzéki vélemények alapján J. D. Vance tiszteletlenül nyilatkozik a brit katonák iraki és afganisztáni áldozatvállalásáról.

Felháborodást keltett a brit ellenzék soraiban, amikor J. D. Vance amerikai alelnök egy tévéinterjú során kijelentette, hogy az Egyesült Államok gazdasági szerepvállalása Ukrajnában "jobb biztonsági garancia, mint húszezer békefenntartó bármely országból, amely harminc vagy negyven éve nem vett részt harcokban".

A BBC tudósítása alapján a britek azért érzik magukénak a kijelentést, mert eddig csupán ők és Franciaország nyilatkoztak arról nyilvánosan, hogy egy jövőbeli békemegállapodás keretében készséggel küldenének békefenntartó erőket Ukrajnába.

A Fox Newsnak adott interjú óta J. D. Vance a közösségi oldalán némileg visszakozott, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Királyság és Franciaország is bátran harcolt az Egyesült Államok oldalán az elmúlt évtizedekben. Hozzátette azonban, hogy sok olyan ország jelentkezik az ukrajnai békefenntartásra, amelynek sem harctéri tapasztalata, sem katonai felszerelése nincs ahhoz, hogy "bármi értelmeset csináljon", de az nem derül ki, hogy mely országokra gondol.

James Cartlidge, a brit konzervatív védelmi árnyékminiszter, a Vance-interjúra válaszolva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság és Franciaország is jelentős katonai erőket küldött Afganisztánba. Kifejezte, hogy "rendkívüli tiszteletlenség figyelmen kívül hagyni ezt a szolgálatot és a mögötte álló áldozatokat".

A liberális demokraták védelmi szóvivője, Helen Maguire, aki korábban a brit királyi katonai rendőrség tagjaként Irakban teljesített szolgálatot, határozottan felszólította az Egyesült Királyság amerikai nagykövetét, Peter Mandelsont, hogy követelje az amerikai alelnöktől a bocsánatkérést. "J. D. Vance kijelentéseivel el akarja törölni a történelemből azokat a brit katonákat, akik életüket áldozták Irakban és Afganisztánban" – fogalmazott Maguire.

Ben Obese-Jecty konzervatív képviselő, aki Irakban és Afganisztánban is szolgált a brit hadsereggel, elfogadhatatlannak nevezte "azt a tiszteletlenséget, amit az új amerikai alelnök tanúsít" a brit katonák áldozatvállalása iránt. Közölte: nehéz kitalálni, kire gondolhatott J. D. Vance, ha nem az Egyesült Királyságra és Franciaországra.

Nigel Farage, a Reform UK vezetője szintén tévesnek minősítette az amerikai alelnök megnyilatkozását, kiemelve, hogy az afgán misszió brit részvételére is utalt.

A brit miniszterelnök hivatala nem reagált arra a felvetésre, hogy J. D. Vance megnyilvánulásait sértőnek vagy tiszteletlennek tartják-e.

A 2001. szeptember 11-i terrortámadást követően húsz éven át több mint 150 ezer brit katona teljesítette szolgálatát Afganisztánban, emellett Irakban is több tízezer katona vett részt a missziókban.

Related posts